SU YALITIMI
SU YALITIMI NEDiR?

Yapıların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için suyun veya nemin yapının bir kısmına veya kapsadığı hacimlere zarar vermesini önlemek amacıyla yapılan, su veya nemin ahşap, metal, taş, tuğla gibi gereçler üzerindeki olumsuz etkilerine karşı uygulanan yalıtıma “su yalıtımı” denir.

SU YALITIMININ FAYDALARI

Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşmasını, suyun çatılarımızdan veya tavanlarımızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.

SU YALITIMI NERELERE UYGULANIR?
Su yalıtım ihtiyacı olan başlıca alanlar

ÇATI SU YALITIMI


Teras çatılarda su yalıtımı yaparken üç ayrı ürün tercih edilebilir. Bunlar bitümlü, çimento-akrilik esaslı veya poliüretan esaslı ürünlerdir. Hangi tip ürünle su yalıtımı yapılırsa yapılsın öncesinde yüzey hazırlığına çok dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi iyice temizlenmeli, gevsek parçalar kazınmalıdır. Yüzey temiz, tozsuz ve yağsız olmalıdır. Sivri uçlar ve köşeler pahlanmalıdır.

TERAS SU YALITIMI


Düşük eğime sahip teras çatılar özellikle kullanılabilir çatı alanları oluşturmakta ve cepheden görünmeyen çatı çözümleri sunmaktadır.Özellikle büyük çatı alanlarında kesintisiz su yalıtımı oluşturarak kiremit, shingle gibi eğimli çatı uygulamalarının zor, maliyetli ve yapıya ek yükseklik getirdiği detaylarda rahatlıkla kullanılabilir.Tüm ısı yalıtımlı, gezilen, gezilmeyen ve bahçe teras çatılarda yapı ömrü boyunca performans sağlar.

TEMEL YALITIMI (BOHÇALAMA)


Bohçalama su yalıtımı ;bina temeli ve bodrum perdelerini yeraltı suyunun zararlı etkilerine ve yeraltı suyu olmayan zeminlerdeki sülfat vb.etkilerine karşı korumak üzere yapılır.Temel bohçalama metodu, içten veya dıştan yalıtım olarak adlandırılan iki ayrı sistemde uygulanır. Bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre içten veya dıştan sarılmasıdır.

PERDE DUVAR YALITIMI


Perde duvarları, toprak içindeki yeryüzü suları ve rutubete karşı koruyan bir yalıtım sistemdir. Sürme esaslı (Bitüm+ toz) ve membran (Bitümlü,Pvc, Epdm, Tpo) gibi örtü tipleri ile su yalıtım yapılmaktadır. Temelden gelen bohçalama membranları var ise perde su yalıtımı ile mutlaka birleştirilmelidir.

HAVUZ & SU DEPOSU YALITIMI


Havuz ve su deposu içindeki basınçlı suyun dışarıya kaçmasını önlemek için yapılan su izolasyonudur. Betonarme üzerine zeminde şap, duvarda sıva yapıldıktan sonra, zemin ve perde beton birleşim derzleri, su girişleri fıskiye çevreleri, su tahliye süzgeç çevreleri, ışıklandırma kasa çevreleri bölümlerinin özel malzemelerle detaylandırılarak, esnek çimento esaslı malzemeler ile 2-3 kat sürülerek uygulama tamamlanır. İzolasyon sonrası seramik veya mozaik kaplama malzemelerinin yapıştırma ve derz dolgularının basınçlı su ve havuz kimyasallarına dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

KRİSTALİZE SU YALITIMI


Kristalize su izolasyonu betona işleyerek su geçirimsizlik sağlayan, negatif ve pozitif yönden uygulanabilen, tek bileşenli, kapiler etkili ve çimento esaslı kristalize su izolasyon harcıdır.Özellikle temel ve perde duvarlar ile bodrumlar, yüzme havuzları, su depoları, tüneller, köprüler, kanalizasyon ve atık su artıma tesisleri, asansör kuyuları, banyo, duş, tuvalet gibi ıslak hacimlerin yanısıra yeraltı garaj ve depoları gibi yapısal olarak sağlam tüm beton yüzeylerde pozitif ve negatif yönden su izolasyonu sağlayabiliyor.

PVC MEMBRAN UYGULAMA


PVC Su Yalıtım Membranları temelden çatıya ve tüm ara katmanlara kadar uygulanabilen ideal bir su yalıtım malzemesidir.
Pvc su yalıtım membranları, inşaat sektörünün ihtiyacı olan temelden çatıya, barajdan kanaletlere, tünellerden yer altı yapılarına kadar her türlü iklime ve uygulama koşulları için güvenli tek kat uygulama ile çözümler geliştirilir.

POLİÜRETAN ENJEKSİYON


Poliüretan esaslı reçine, su ile reaksiyona girdiğinde 30 kat genleşerek beton içindeki boşlukları dolduran bir köpüktür. Yüksek basınçlı enjeksiyon pompaları ile betonun içine enjekte edilir.